ליצירת קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  בדיקות ספיקה ולחצים – אופיין רשת מים

  מים בודקים רק עם ר.צ. כיבוי אש בע"מ

  חברת ר.צ. כיבוי אש בע"מ מאושרת ע"י מכון התקנים הישראלי לבצע בדיקות ספיקה ולחצים – אופיין רשת מים. חברתנו מבצעת בדיקות ספיקה ולחצים ע"פ דרישות תקן ישראלי 1596. 

  בדיקת ספיקה – מדידת אופיין רשת המים נועדה לבדוק האם כמות המים ולחץ המים המגיעים מהרשת העירונית הינם מספיקים עבור מערכות כיבוי אש ומערכות ספרינקלרים. 

  ספיקה – נפח המים העובר בצנרת ביחידת הזמן.

  לפני מועד הבדיקה יש לוודא באם נדרש אישור או ליווי של תאגיד המים המקומי בזמן הבדיקה. המרחק בין נקודת מדידת הלחץ לנקודת מדידת הספיקה צריך להיות עשרות מטרים כדי לקבל תוצאה טובה.

  פרמטרים העיקריים המשפיעים על אופיין רשת המים, בדיקת ספיקה:

  • קוטר ומהלך הצנרת
  • סוג של הצנרת
  • גיל של הצנרת
  • אביזרים המותקנים על הצנרת

  הבדיקות מבוצעות באמצעות מכשיר ממוחשב מד-ספיקה ונטורי מאושר UL/FM תוצרת AKRON.

  בדיקת אופיין רשת המים – תהליך הבדיקה:

  • בדיקת לחץ סטטי.
  • בדיקת לחץ דינאמי.
  • בדיקת לחץ שיורי.
  • בניית גרף של ספיקה ולחץ.
  • בניית דו"ח תוצאות.

  בעת בנייה של מבנה, לצרכים פרטיים, עסקיים או ציבוריים נדרשים בעלי המקצוע השונים- בין אם מדובר בקבלן, בחשמלאי או באחראי הפרויקט לעמוד בתקנים שונים. התקנים הללו נוצרו על מנת לייצר סטנדרט אחיד לשמירה על בטיחות המבנה בשגרה או בחירום ובכך גם על הדיירים והאנשים השוהים בו.

  קיימים מספר תקנים השומרים על בטיחות, כאשר כל אחד מהם נוגע לאספקט ותחום אחר במבנה עצמו. אחד ממצבי הסכנה שיכולים להתרחש הוא התפרצות של אש, קטנה או גדולה אשר יכולה להוות סכנה לרכוש וגם לחיי אדם. השריפה יכולה לפרוץ כתוצאה ממכשירי חשמל לקויים או שימוש לא נכון בהם, שימוש באש חיה ללא השגחה או כתוצאה מתהליכי עבודה שונים העושים שימוש במכשירים המעלים את הסיכון לפריצת אש. לכן, קיימת דרישה לצייד את המבנים בציוד לכיבוי אש אשר הכולל מטפי אש, ארון אש ומערכות אש מתקדמות יותר הכוללות ספרינקלרים והתראה לגורמי ביטחון רלוונטיים כמו מכבי אש.

    

  מערכת ספרינלקרים, המוזכרת קודם, היא אחת ממערכות כיבוי האש המותקנות במבנה שבעת שריפה מוציאה מים מהספרינקלרים שבתקרה בלחץ גבוה. בטרם התקנה של מערכות כיבוי אש כאלו, נעשית בדיקה המתייחסת לספיקת המים באזור ובמבנה הנקראת אופיין רשת מים. מטרת בדיקה זו היא לבדוק האם לחץ המים וכמות המים שמסופקים מהרשת העירונית מתאימים עבור אותן מערכות כיבוי אש וספרינקלרים.

  לאור החשיבות והדרישה של התקנת מערכות כיבוי אש, חשוב לבצע בדיקה זו מול גורמים מקצועיים אשר פועלים תוך עמידה בתקנים של מכון התקנים הישראלי המציב רף לאיכות ובטיחות. בדיקה זו מתבססת על דרישות תקן ישראלי 1569 של בדיקות ספיקה ולחצים.

   

  השירות ניתן בכל רחבי הארץ. לייעוץ חינם חייגו – 04-6921441

  ר.צ. כיבוי אש בע"מ – טיפה מעל כולם

   כל הזכויות שמורות לחברת ר.צ. כיבוי אש בע"מ

  ליצירת קשר
  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   שירותים נוספים

   אופיין רשת מים

   גם אם קניתם את התנור הטוב והאיכותי ביותר עם שלל פונקציות ואפשרויות, כל עוד לא יהיה בצק כלשהו שייאפה בו, לא תצא ממנו עוגה (ואפילו לא לחם…). באותה מידה, גם אם דאגתם להתקין מערכות גילוי וכיבוי אש בדיוק על פי מה שדורש התקן, אך זרימת המים תהיה לא במיטבה בגלל מצב הצנרת המובילה את המים, תפקוד מערכות הכיבוי לא יהיה אופטימלי ולא תנצלו את מלוא הפוטנציאל שבהן. בדיוק למניעת מצב כזה בו מערכות הכיבוי מצוינות אך זרימת המים מהן אינה מספיקה נועדה בדיקת אופיין רשת מים. אם אינכם עוסקים בתחום הכיבוי או המים, כנראה הביטוי אופיין רשת מים הוא חדש לכם. מטרת הבדיקה היא לוודא שלחץ המים וכמות המים המגיעים מרשת המים הציבורית מספיקים לתפעול מלא של מערכות הכיבוי במבנה. אנו בר.צ. כיבוי אש מבצעים בין היתר בדיקות אופיין רשת מים לצד התקנה ותחזוקה של מערכות כיבוי וגילוי אש.

   מדוע חשוב לבצע בדיקה של אופיין רשת מים?

   זרימת המים בכל פעם שאנו פותחים את הברז נראית לנו דבר טבעי ומובן מאליו. עם זאת, אפילו בבית בזמן שטיפת כלים או מקלחת אפשר להרגיש לעיתים שלחץ המים נמוך וזרימת המים אינה מספיקה. אם בשטיפת כלים או מקלחת הדבר לא קריטי, כאשר מדובר על מצב חירום בו נדרשת כמות מים גדולה בבת אחת הדבר משמעותי מאוד. לכן מדי חמש שנים חובה לבדוק אופיין רשת מים. הצנרת העירונית אינה עוברת שינויים וחידושים לעיתים קרובות. קיימים בה צינורות ישנים, סתומים באופן חלקי, עם מקדם חיכוך גבוה שמוריד את קצב זרימת המים. אספקת המים אל מערכת הכיבוי צריכה להיות מעל המינימום הנדרש.

   מה כוללת הבדיקה?

   במהלך בדיקת אופיין רשת מים מחברים ערכה מיוחדת אל ההידרנט של מערכת המים העירונית. הבדיקה כוללת מדידת לחץ סטטי, הלחץ הקיים במערכת לפני שמתחילים להזרים לתוכה מים. לאחר בדיקה זו מתחילים להזרים מים ומודדים לחץ שארי- לחץ המים שנוצר כאשר ישנה הזרמת מים בתוך הצינור. בנוסף מודדים גם את ספיקת המים- כמות המים המוזרמת בזמן מסוים. הבדיקה חייבת להתבצע בצורה מדויקת וקפדנית עם מכשור חדשני המראה תוצאות חד משמעיות ומדויקות. כל הנתונים שנאספו מעובדים לכדי גרף ברור בעזרת תוכנה המיועדת לכך.

   בדיקת אופיין רשת מים

   תפקודה של מערכת כיבוי אש, חדשנית ככל שתהיה תלויה לא רק במערכת עצמה אלא גם באמצעי שמביא לטיפול באש בפועל: המים. זרימת מים בצורה מיטבית ומספיקה היא קריטית כדי שמערכת כיבוי אש תענה על הצורך במצב חירום בצורה הטובה ביותר. בדיקת אופיין רשת מים מתבצעת על מנת לוודא שכמות המים הזורמת בצנרת ומזינה את צינורות מערכת המתזים היא מספיקה ושלחץ המים חזק מספיק בכדי שהמים יצאו בשטף ויצליחו לכבות אש או למנוע את פריצתה. בדיקת אופיין רשת מים חייבת להתבצע על ידי חברה מקצועית המתמחה בתחום. אנו בחברת ר.צ. כיבוי אש מתמחים בכל הקשור להתקנת מערכות כיבוי וגילוי אש, תחזוקתן ובדיקות הנדרשות על פי חוק.

   מתי יש לבצע בדיקת אופיין רשת מים?

   בדיקת אופיין רשת מים יש לבצע על פי חוק כל חמש שנים. הדבר נדרש וחשוב לא פחות מבדיקות שוטפות של מערכות כיבוי גילוי והאש בבניין. לנו נראה בחיי היום יום שמים היוצאים מן הברז בזרם מספיק הם דבר מובן מאליו, אבל כשנדרשות כמויות גדולות של מים הסיפור הוא אחר. לטיפול במצב חירום בו פורצת שריפה נדרשת כמות גדולה של מים כדי להתחיל להשתלט על האש (מדובר בכל מקרה על טיפול ראשוני בלבד וחובה לקרוא למכבי אש). לא רק כמות המים חשובה אלא גם לחץ המים שיקבע את השטף והעוצמה בה יצאו המים מהמתזים. צנרת המים הציבורית היא לא הדבר החדש ביותר. אי אפשר לדעת האם ישנם חלקי צינור סתומים או שמקדם החיכוך יקשה על זרימת המים. לכן, חשוב לבצע בדיקה שתקבע חד משמעית האם קצב הזרימה עומד במינימום הנדרש כדי שמערכת הכיבוי תפעל ביעילות.

   לא לשחק באש – לעבוד עם מומחים בתחום

   בין אם מדובר על בדיקת אופיין רשת מים ובין אם בכל פעולה אחרת הקשורה לבטיחות אש, חייבים לעבוד עם חברה המתמחה בתחום. בדיקת אופיין רשת מים צריכה להתבצע עם מכשור מתאים. הבדיקה בודקת את לחץ המים הסטטי (לפני הזרמת מים מכוונת), לחץ שארי (לאחר הזרמת מים מכוונת מן הצנרת) ואת ספיקת המים- כמות המים בזמן מסוים. בכל מקרה, עם אש וגם עם מים לא משחקים. אנו עוסקים בתחום שנים ומבצעים את הבדיקה על פי דרישות התקן הישראלי.

   בית תוכנה לקידום אתרים
   דילוג לתוכן